Bruma de poezie care, de bine, de rău, învăluie acest pământ, emană din toamna veşnică a Creatorului şi dintr-un cer necopt pentru a-şi scutura stelele. – Emil Cioran
Sonet IV – M-am regăsit. Ce dor mi-era de mine
M-am regăsit. Ce dor mi-era de mine,
Copilul visător de altădată!
Mă simt plutind – privirea mea-nsetată
Se pierde-n orizonturi largi, senine.
De-acum, ispititori, în van mai cată
Viclenii ochi … îi știu atât de bine!
O, nu mai tremur când mă uit la tine,
Și azi te iert, căci rana-i vindecată.
Iar visul tău – ca pânza Penelopii –
Se țese ziua, noaptea se destramă …
Noian de întuneric ne desparte!
Zadarnic zâmbitoare te apropii,
Și glasul tău tremurător mă cheamă –
Tot mai străină-mi ești, tot mai departe …
Poezie publicată în Vieața, anul II, nr. 23, 1 octombrie 1895.
Alte poezii de Alexandru Vlahuță.
Citește poezia Sonet II – Ce mult aş vrea să mai iubesc o dată – de Alexandru Vlahuţă – postată pe 17 iulie 2024;
Citește poezia Din prag – de Alexandru Vlahuţă – postată pe 29 iunie 2024;
Citește poezia ȚARĂ DE PRIPAS – Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 10 aprilie 2024;
Citește poezia Homo homini lupus - de Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 14 februarie 2024;
Citește poezia Sonet (Lăsaţi-mă singurătăţii mele) – de Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 19 decembrie 2023;
Citește poezia Sonet IV – M-am regăsit. Ce dor mi-era de mine – de Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 11 octombrie 2023;
Citește poezia Sonet (Lăsaţi-mă singurătăţii mele) – de Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 6 decembrie 2022;
Citește poezia Păcatul – de Alexandru Vlahuță – postată pe 4 decembrie 2021;
Citește poezia Homo homini lupus - de Alexandru Vlahuță – postată pe 27 iulie 2021;
Citește poezia Triumful aşteptării – de Alexandru Vlahuță – postată pe 24 iulie 2021;
Citește poezia Sonet II – Ce mult aş vrea să mai iubesc o dată – de Alexandru Vlahuţă – postată pe 17 iulie 2021;
Citește poezia Sonet IV – M-am regăsit. Ce dor mi-era de mine – de Alexandru Vlahuță – postată pe 4 iulie 2021;
Citește poezia Sonet (Lăsaţi-mă singurătăţii mele) – de Alexandru Vlahuță – postată pe 7 martie 2020;
Citește poezia ŢARĂ DE PRIPAS – Alexandru Vlahuță – (re)postată pe 15 noiembrie 2018.

Alexandru Vlahuță (născut la 5 septembrie 1858, Pleșești, azi Alexandru Vlahuță, județul Vaslui – decedat la 19 noiembrie 1919, București) a fost un scriitor român, una dintre cele mai cunoscute cărți ale sale fiind România Pitorească, despre care Dumitru Micu spune că este un „atlas geografic comentat, traversat de o caldă iubire de țară”.
Clubul de Poezie – Alexandru Vlahuță
AGAPIA – Casa memorială Alexandru Vlahuţă
Casa Memorială Alexandru Vlahuță – Dragosloveni, Vrancea
________________________
Constantin Drăghici – M-am regăsit (1968)
Scrisoarea lui Alexandru Vlahuţă către fiica sa, Margareta
„… Cei răi nu pot fi fericiţi. Ei pot avea satisfacţii, plăceri, noroc chiar, dar fericire nu. Nu, pentru că mai întâi nu pot fi iubiţi şi al doilea… al doilea, de! norocul şi celelalte pere mălăieţe, care se aseamănă cu el, vin de afară, de la oameni, de la împrejurări, asupra cărora, n-ai nici o stăpânire şi nici o putere, pe când fericirea, adevărata fericire, în tine răsare şi în tine înfloreşte şi leagă rod când ţi-ai pregătit sufletul pentru El.
Şi pregătirea aceasta e operă de fiecare clipă. Când pierzi răbdarea împrăştii tot ce ai înşirat şi iar trebuie să o iei de la capăt. De aceea vezi atât de puţini oameni fericiţi… ATÂŢIA CÂT MERITĂ. …”
Ce fericiţi am fi-mpreună – Alexandru Vlahuţă
… O, ne-nţelegem de minune,
Cu cât ne întâlnim mai des,
Şi, totuşi ne sfiim a spune
Ce fiecare-am înţeles. …

